پیشگیری و مراقبت از بیماریهای شایع کلیوی با یک کلیک سادهشیوع بیماریهای کلیه باسرعت خیلی زیاد درحال افزایش است به این جمع برای پیشگیری و مراقبت از مشکلات کلیوی بپیوندید.

« Table of Contents

فصل سه: علائم بیماری‌های کلیوی

فصل 3 علائم بیماری‌های کلیوی علائم بیماری‌های کلیوی در هر فرد متفاوت است. بسیاری از این علائم به نوع بیماری زمینه‌ای و شدت آن بسته است. نشانه‌های رایج معمولاً مبهم و غیراختصاصی هستند و بر همین اساس تشخیص بیماری در مراحل ابتدایی مشکل است. علائم رایج بیماری‌های کلیوی: • ورم صورت ورم صورت، شکم و پاها تظاهر متداول بیماری کلیوی است. یک ویژگی اصلی تورم ناشی از بیماری کلیوی این است که در این بیماری‌ها ورم معمولاً ابتدا در زیر چشم‌ها مشهود می‌گردد (ادم اطراف حدقه) و در صبح بیش از سایر اوقات قابل‌توجه است. نارسایی کلیه علت اصلی و رایج ورم است؛ اما باید در خاطر داشت که ورم لزوماً نشانه نارسایی کلیه نیست. در بیماری‌های خاص کلیوی، با وجود عملکرد طبیعی کلیه، ورم هنوز رخ می‌دهد (مانند سندرم نفروتیک). این حقیقت نیز به همین اندازه مهم است که ممکن است ورم در برخی از بیماران علیرغم نارسایی قابل‌توجه کلیوی دیده نشود. • بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ بی‌اشتهایی، مزه غیرطبیعی در دهان و کاهش جذب غذا مشکلات متداول پیش روی افراد مبتلا به نارسایی‌های کلیوی است. با وخیم‌تر شدن عملکرد کلیه سطح مواد سمی افزایش می‌یابد که منجر به تهوع، استفراغ و گاه‌گاهی سکسکه طولانی‌مدت می‌شود. • فشارخون بالا – هیپرتانسیون در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، فشارخون بالا رایج است. اگر فشارخون در سنین پایین ایجاد شود (کمتر از 30 سال) یا فشارخون زمان تشخیص بسیار بالا باشد، ممکن است به دلیل بیماری کلیوی باشد. • کم‌خونی و ضعف تورم صورت زیر پلک‌ها (که ادم دور حدقه نامیده می‌شود) رایج‌ترین نشانه فشارخون است.
ضعف عمومی، خستگی زودرس، تمرکز پایین و رنگ‌پریدگی شکایت‌های رایج فرد مبتلا به کم‌خونی (سطح پایین هموگلوبین) هستند. در برخی اوقات این عوارض ممکن است تنها علامت مراحل ابتدایی نارسایی کلیوی مزمن باشند. اگر درمان‌های معمول، نتوانند کم‌خونی را درمان کنند باید نارسایی کلیوی را بررسی کرد. • نشانه‌های غیراختصاصی درد قسمت‌های پایینی کمر، دردهای عمومی در بدن، خارش و گرفتگی پا عوارض متداول در بیماران کلیوی هستند. تأخیر رشد، کوتاه‌قدی و خمیدگی استخوان‌های پا در کودکان مبتلا به نارسایی کلیوی رایج هستند. • عوارض ادراری عوارض ادراری رایج عبارت‌اند از: 1. کاهش حجم ادرار، در بیماری‌های مختلف کلیوی رایج است. 2. سوزش ادرار، تکرر ادرار و وجود خون یا باکتری در ادرار علائم عفونت مجاری ادرار هستند. 3. انسداد جریان طبیعی ادرار می‌تواند منجر به مشکل در دفع ادرار و حجم پایین ادرار می‌شوند. در حالات شدید، ممکن است فرد اصلاً قادر به دفع ادرار نباشد. اگرچه ممکن است فردی تمامی علائم و نشانه‌های مذکور در فوق را داشته باشد، اما به این معنا نیست که فرد مبتلا به نارسایی کلیوی است؛ اما در صورت وجود چنین علائمی، شدیداً توصیه می‌شود که با پزشک مشورت کنید و تمامی احتمالات مربوط به بیماری کلیوی و سایر بیماری‌های سیستمیک را از طریق آزمایش خون و ادرار اندازه بگیرید. یادآوری این نکته مهم است که مشکلات کلیوی حاد ممکن است مدت‌زمانی طولانی بدون هرگونه علائم و نشانه‌های قابل‌توجه به‌صورت خاموش وجود داشته باشند. در صورت مشاهده فشارخون حاد در سنین جوانی بیماری‌های کلیوی زمینه‌ای را بررسی کنید.
Free Download
Read Online
Kidney book in Persian
Kidney Guide in Persian Kidney Website Received
48
Million
Hits
wikipedia
Indian Society of Nephrology
nkf
Kidney India
http://nefros.net
magyar nephrological tarsasag
Kidney India