Read Online in persian
Table of Content
مقدمه و فهرست
اطلاعات اولیه
نارسایی کلیه
دیگر بیماری های عمده کلیه
رژیم غذایی در بیماری های کلیه

یک: مقدمه

کلیه‌ها ارگان‌هایی شگفت‌انگیز هستند که با دفع ضایعات ناخواسته و مواد سمی نقش مهمی در پاکیزه نگه‌داشتن و سلامت بدن ما ایفا می‌کنند. گرچه عملکرد ابتدایی کلیه‌ها دفع مواد سمی بدن است، اما عملکرد کلیه‌ها به این مورد محدود نمی‌شود. کلیه‌ها در تنظیم فشارخون و حجم مایعات و الکترولیت‌ها در بدن نیز نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. اگرچه اکثریت ما با دو کلیه متولد می‌شویم، تنها یک کلیه برای انجام وظایف مهم این ارگان در بدن کفایت می‌کند.

در سال‌های اخیر، افزایش نگران‌کننده‌ای در تعداد بیماران مبتلا به دیابت و فشارخون دیده می‌شود که این بیماری‌ها به‌نوبه خود منجر به افزایش قابل‌توجه تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن کلیه می‌گردد. این رخداد درک و آگاهی بیشتری از بیماری‌های کلیوی پیشگیری و درمان زودهنگام آن‌ها را می‌طلبد. امید می‌رود که این کتاب در هدف یاری‌رساندن به بیماران برای شناخت بیماری‌های مرتبط با کلیه و ارائه پاسخ به سؤالات متداول و آمادگی بهتر برای مقابله با بیماری‌های کلیوی موفق باشد.

بخش ابتدایی کتاب به معرفی کلیه‌ها و نقش ضروری آن‌ها در بدن انسان می پردازد و معیارهایی برای پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با کلیه مطرح می‌نماید. کتاب به بررسی علت‌ها، نشانه‌ها و تشخیص این بیماری‌های وحشتناک می‌پردازد و درباره گزینه‌های مختلف درمانی موجود اطلاعاتی به خوانندگان اطلاع‌رسانی می‌کند. بعلاوه، بخش عمده کتاب به طور اختصاصی به موضوعات مربوط به بیماران کلیوی و خانواده‌های آن‌ها می پردازد، زیرا از نظر نویسندگان، خانواده‌ها در مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی نقش مهمی بازی می‌کنند.

کلیه‌هایتان را بشناسید - از بیماری‌های کلیوی جلوگیری کنید

یک‌فصل خاص روی مراقبت‌های موردنیاز در مراحل ابتدایی بیماری‌های کلیوی مزمن و چگونگی تلاش در انجام این مراقبت‌ها، کند کردن پیشرفت بیماری کلیوی تا مرحله نیاز به دیالیز و حتی پیوند کلیوی متمرکز می‌شود. اطلاعات سودمند مشروح درباره دیالیز، پیوند کلیه و پیوند از افراد فوت‌شده نیز به‌صورت جداگانه مطرح می‌شوند.

برای اینکه کتاب دستورالعمل کامل‌تری برای بیماران کلیوی باشد، اطلاعاتی درباره مشکلات رایج کلیوی (غیر از نارسایی کلیه)؛ افسانه‌ها و حقایق مربوط به بیماری‌های کلیوی؛ قوانین طلایی در جلوگیری و پیشگیری از بیماری‌های کلیوی؛ نکاتی درباره داروهای رایجی که توسط بیماران کلیوی استفاده می‌شوند و بسیاری از مطالب دیگر در این کتاب مندرج گردیده است.

از آنجا که تغذیه حوزه‌ای مهم و بسیار موردتوجه و گیج‌کننده در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن CKD است، فصل جداگانه‌ای به این موضوع اختصاص‌یافته است. این فصل به بیماران اتخاذ احتیاط‌ها و انتخاب رژیم صحیح و کافی را توصیه می‌کند. واژه‌نامه پایانی، تمامی علائم اختصاری و عبارات فنی استفاده‌شده در سرتاسر کتاب را تشریح می‌کند.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه‌شده در این دستورالعمل کلیوی صرفاً هدف آموزشی را دنبال می‌کند. لطفاً در تشخیص فردی یا درمانی بر مبنای دانش کسب‌شده از طریق استفاده از این کتاب افراط نکنید. قبل از درمان همواره باید با پزشک خود و سایر مراقبین سلامت مشورت کنید.

Our Leaders