1: Giriş

Böbrekler, toksik maddeleri ve istenmeyen atıkları uzaklaştırarak vücudumuzu temiz ve sağlıklı tutulmasında önemli bir rol oynayan muhteşem organlardır.Temel işlevi toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmak olsa da tek işlevleri bu değildir.Böbrekler, aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesinde, vücuttaki elektrolit ve sıvı dengesinin düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir.Çoğumuz iki böbrekle doğsa da, tüm bu önemli görevleri yerine getirmek için tek böbrek de yeterlidir.

Son yıllarda, diyabet ve hipertansiyon hasta sayılarında ciddi bir artış olması sonucu kronik böbrek hastalığına yakalanan hasta sayısında da belirgin bir artış olmuştur.Bu durum, böbrek hastalıklarının önlenmesi ve erken tedavisi için daha fazla bilinirliliğini ve anlaşılmasını gerektirmektedir. Umarım bu kitap, hastaların böbrek ile ilgili hastalıkları anlamasına yardımcı olur, sık sorulan sorulara cevaplar bulmasını sağlar ve hastalıklarla başa çıkmayı kolaylaştırır.

Kitabın ilk bölümü okuyuculara böbreği, onun insan vücudundaki hayati rollerini tanıtmakta ve böbrek ile ilgili hastalıkların önlenmesine yönelik yapılması gerekenleri önermektedir. Kitap, hastalığın nedenleri, belirtileri ve tanısı ile ilgilenmekte ve mevcut tedavi seçenekleri hakkında okuyucuları bilgilendirmektedir.Ayrıca, yazarlar böbrek hastalığının bakımını önemli gördükleri için, kitabın önemli bir kısmı böbrek hastaları ve onların aileleri ile ilgili sorunlara ayrılmıştır.

Özel bir bölüm, kronik böbrek hastalığının erken dönemlerinde verilecek bakıma, böbrek hastalığının diyaliz ve hatta nakil gerektiren aşamaya ilerlemesinin nasıl yavaşlatılacağıkonularına odaklanmaktadır. Diyaliz, böbrek nakli ve kadavradan nakilhakkında kullanışlı detaylı bilgi de ayrıca verilmiştir.

Kitabı böbrek hastaları için daha eksiksiz bir kılavuz haline getirmek için,böbrek hastalıkları ile ilgili söylentiler ve gerçekler, böbrek hastalıklarından kaçınmak ve korunmak için altın kurallar, böbrek hastaları tarafından yaygın kullanılan ilaçlar hakkında ipuçları gibi böbrek yetmezliği dışında sık görülen böbrek sorunları ve daha fazlası ele alınmıştır.

Kronik böbrek hastalığı (KBH) hastaları içindiyet karışıklık ve endişe oluşturan bir alan olduğundan, bu konuyla ilgili ayrı bir bölüm ayrılmıştır. Bu bölüm hastalara alınması gereken önlemlerin yanı sıra uygun ve yeterli diyet seçimi önermektedir.Sondaki sözlük bölümü, kitap içerisinde kullanılan tüm kısaltmaları ve teknik terimleri açıklar.

Feragatname: Bu kitapta verilen bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır. Lütfen, bu kitaptan edindiğiniz bilgilere dayanarak kendinize ait herhangi bir teşhis veya tedavide bulunmayınız.Tedavi için daima doktorunuza veya diğer sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Böbreğinizi Tanıyın - Böbrek Hastalıklarını Önleyin.