İçindekiler

Ücretsiz!! Böbrek Hastalıkları Rehberi, 30’dan fazla dilde

www.KidneyEducation.com

Okumak, indirmek, ve yazdırmak için ücretsiz erişim
Aşağıdaki dillerde 200’den fazla sayfa böbrek hastalıkları rehberi

Uluslararası Diller

İngilizce, Arapça, Bengalce, Çince, Fransızca, Almanca,
Hintçe, İtalyanca, Japonca, Laos dili, Nepalce, Farsça, Portekizce,
Rusça, Sırpça, Sinhala, İspanyolca, Swahili, Thai dili, Türkçe ve Urduca

Hint Dilleri

Assamese, Gujarati, Kannada, Kutchi,
Malayalam, Manipuri, Marathi, Oriya,
Punjabi, Sindhi, Tamil and Telugu

WhatsApp Free aracılığıyla Böbrek Kitabını almak için
+91 94269 33238

Böbrek Hastaları İçin Kapsamlı Rehber

Böbreklerinizi Koruyun


Böbrek Hastalıklarının Önlenmesi ve Tedavisi
Hakkında Kapsamlı Bilgi
Prof. Dr. Faruk Turgut
İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı
Mustafa Kemal Üniversitesi, Hatay

Dr. Sanjay Pandya
MD, DNB (Nefroloji)
Nefroloji Uzmanı
Rajkot, Hindistan

Böbreklerinizi Koruyun

Yayımcı

Samarpan Kidney Foundation,

Samarpan Hospital, Bhutkhana Chowk,
Rajkot 360002(Gujarat, India)
E-mail: [email protected]

©Samarpan Kidney Foundation
Tüm hakları mahfuzdur. Bu kitabın hiçbir kısmı, yayıncıların yazılı izni olmaksızın bilgi depolama ve geri alma sistemleri de dahil olmak üzere herhangi bir biçimde veya elektronik veya mekanik yöntemlerle çoğaltılamaz. Bu kitap Hindistan'da yayınlanmak üzere olup, yayıncının yazılı izni olmaksızın ihraç edilemez. Anlaşmazlık halinde tüm hukuki konular sadece Rajkot Hindistan yetkisi kapsamında çözülmelidir.
Yazarlar:
Prof. Dr. Faruk Turgut

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı
Mustafa Kemal Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Hatay, Türkiye

Dr. Sanjay Pandya

MD, DNB (Nefroloji)
Samarpan Hospital, Bhutkhana Chowk,
Rajkot (Gujarat), India

Bu kitap, böbrek hastalığı olan
tüm hastalara ve ailelerine ithaf olunur.İçindekiler
 1. Kısım 1: Böbrek Hakkında Temel Bilgiler
  Bölüm 1: Giriş
  Bölüm 2: Böbrek ve Fonksiyonları
  Bölüm 3: Böbrek Hastalıklarında Semptomlar
  Bölüm 4: Böbrek Hastalıklarında Tanı
  Bölüm 5: Başlıca Böbrek Hastalıkları
  Bölüm 6: Böbrek Hastalıkları ile İlgili Efsaneler ve Gerçekler
  Bölüm 7: Böbrek Hastalıklarının Önlenmesi

 2. Kısım 2: Başlıca Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri
  Böbrek Yetmezliği
  Bölüm 8: Böbrek Yetmezliği Nedir?
  Bölüm 9: Akut Böbrek Hasarı
  Bölüm 10: Kronik Böbrek Hastalığı: Nedenler
  Bölüm 11: Kronik Böbrek Hastalığı: Semptomlar ve Tanı
  Bölüm 12: Kronik Böbrek Hastalığı: Tedavi
  Bölüm 13: Diyaliz
  Bölüm 14: Böbrek Nakli

 3. Diğer Başlıca Böbrek Hastalıkları
  Bölüm 15: Diyabetik Böbrek Hastalığı
  Bölüm 16: Polikistik Böbrek Hastalığı
  Bölüm 17: Tek Böbrek ile Yaşamak
  Bölüm 18: İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Bölüm 19: Taş Hastalıkları
  Bölüm 20: Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)
  Bölüm 21: Böbrek ve İlaçlar
  Bölüm 22: Nefrotik Sendrom
  Bölüm 23: Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Bölüm 24: Çocuklarda Yatak Islatma

 4. Böbrek Hastalıklarında Diyet
  Bölüm 25: Kronik Böbrek Hastalığında Diyet
  Sözlük
  Kısaltmalar
  Böbrek Hastalarında Sık Yapılan Kan Testleri
Böbrek Hastalıklarını Engelleyelim...

‘Böbreklerinizi Koruyun’ kitabı, sık görülen böbrek hastalıklarını önlemek için temel bilgiler içeren kılavuz niteliğindedir.

Son yıllarda böbrek hastalıklarının görülme sıklığında artış dramatik ve endişe vericidir. Kronik böbrek hastalığı yaygındır ve tam olarak kür sağlanması mümkün değildir. Bu rahatsız edici artışa karşın, böbrek hastalıklarını nedenlerinin, semptomlarının ve önlemlerin farkındalığını arttırmak, bu böbrek rahatsızlıklarının önlenmesi için en iyi yoldur. Bu kitap, basit bir deyişle hastalara önemli bilgiler vermeyi amaçlayan mütevazı bir girişimimizdir

Bu hastalığın erken tanı ve tedavisi, uzun vadede düşük maliyetler sağladığı için faydalıdır. Bilinç eksikliğinden dolayı, çok az kişi böbrek hastalığına işaret eden belirti ve semptomların farkına varabiliyor, bu da erken tanıda tehlikeli bir gecikmeye neden olmaktadır. Diyaliz ve böbrek nakli gibi ilerlemiş kronik böbrek hastalığının tedavisi oldukça pahalıdır ve Hindistan gibi bir ülkede sadece hastaların %10'dan azı bu tedaviye ulaşabilmektedir. Bu nedenle ülkemizde tırmanan kronik böbrek hastalığının azaltılması için erken teşhis ve tedavi tek ve mümkün olan en önemli seçenek olmaya devam etmektedir.

Bir kişinin böbrek hastalığına sahip olduğu ortaya çıktığında, hasta ve ailesi doğal olarak ciddi endişe duymaktadır. Böbrek hastaları ve aileleri hastalıkla ilgili her şeyi öğrenmek istiyorlar. Ancak, tedavi veren doktorun fazla miktarda ayrıntılı bilgi vermesi mümkün değildir. Umarız bu kitapta hasta ile doktor arasındaki eksik bağlantı sağlanır. Neyse, uygun bir zamanda okumak için bilgilendirici bir kitaba sahip olmak ve gerektiğinde sık sık başvurmak faydalı olacaktır. Bu kitap farklı böbrek hastalıklarının semptomları, tanı, önlenmesi ve tedavisi ile ilgili tüm temel bilgileri basit ve kolay bir dille anlatmaktadır. Farklı böbrek hastalıklarına yönelik diyet önerilerindeki seçim ve önlemlerin ayrıntıları da burada bulunmaktadır. Burada, bu kitapta verilen bilgilerin tıbbî bir tavsiye olmadığını vurgulamalı ve kesin olarak belirtmeliyiz; bu sadece bilgi amaçlıdır. Kitabı okuyarak kendi kendine ilaç alma ya da diyet değişikliği, doktor tavsiyesi olmadan tehlikeli olabilir ve kesinlikle burada önerilmemektedir.

Bu böbrek hastalıkları kılavuzu yalnızca böbrek hastaları ve aileleri için değil aynı zamanda böbrek hastalığı gelişme riski taşıyanlar için de yararlı olacaktır. Ve aslında, farkındalığı değerlendirecek tüm kişiler için de eğitim açısından önem arz edecektir. Tıp öğrencileri, doktorlar, paramedikler bu kitabı kullanışlı bir referans kılavuzu olarak kabul edeceklerdir.

Beni bugünlere getiren anne, baba ve hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca hayatımın her evresinde tüm zorlukları benimle göğüsleyen ve bana destek olan değerli eşim Özlem Turgut’a ve benden bir an olsun yardımlarını esirgemeyen tüm kardeşlerime teşekkür etmek istiyorum. Bu kitabın çevrisinde çok değerli katkılarından dolayı doktor arkadaşlarım Dr. Ramis Başar’a, Dr. Sevgi Başar’a, Dr. Yücel Batmacı’ya, Dr. Gamze Kavvasoğlu’na, Dr. Abdulrahim Eren’e, Dr. Mehmet Ali Mısırlıoğlu’na, Dr. Yıldırım Ağır’a, Dr. Özge Eskiocak’a, Dr. Çiğdem Eroğlu’na, Dr. Firdevs Hazel Biliz’e, Dr. Esra Kiriktir’a, Dr. Feyyaz Bay’a, Dr. Damla Demir’e, Dr. Gökçen Aslan’a Dr. Ümran Gezici Güneş’e, Dr. Turgay Kutlu’ya, ve Dr. Meryem Kurtul’a, teşekkürü bir borç bilirim.

Umarım okuyucular bu kitabı faydalı ve bilgilendirici bulacaktır. Bu kitabı daha da geliştirmek için önerilere her zaman açığız.

Hepinizin sağlıklı olmasını dileriz,


Dr. Faruk Turgut
Dr. Sanjay Pandya

Yazarlar Hakkında
Dr. Faruk Turgut

Dr. Faruk Hilmi Turgut, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 2000 yılında Tıp doktoru olarak mezun oldu. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi'nden İç Hastalıkları uzmanlığını tamamladı. Nefroloji yan dal eğitimi sırasında Amerika Birleşik Devletleri Virginia Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak 15 ay süreyle görev yaptı.

2012 yılında Doçent unvanını alan Dr. Turgut 2013 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde göreve başladı. Halen Mustafa Kemal Üniversitesinde İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı’nda Profesör olarak görev yapmaktadır. Başlıca ilgi alanları kronik böbrek hastalığı, hemodiyaliz, diyabetik böbrek hastalığı ve hipertansiyon olup uluslararası tıp dergilerinde 65'ten fazla araştırma makalesi yayınladı.Dr. Sanjay Pandya, MD, DNB (Nephrology), Nefroloji Uzmanı

Dr. Sanjay Pandya Rajkot (Gujarat - India) da çalışan kıdemli bir Nefroloji uzmanıdır.

Dr. Pandya aktif olarak böbrek hastalığı eğitimi ile uğraşmaktadır. İngilizce, Hintçe, Gujarati ve Kutchi dillerinde hastalar için böbrek eğitimi kitabı kendisi tarafından yazılmıştır. "Böbrek Eğitim Vakfı", Dr. Pandya tarafından, böbrek hastalığının önlenmesi ve bakımı için çok sayıda insanın farkındalığını artırma misyonuyla kuruldu.

Dünyanın farklı yerlerinden özel bir nefroloji uzmanı ekibi tarafından böbrek hastaları için eğitim kitapları 30'dan fazla dilde hazırlandı. Dünyanın farklı yerlerinde en fazla sayıda insan ve böbrek hastalarına yardım içinwww.KidneyEducation.comweb sitesi Dr. Pandya ve ekibi tarafından başlatılmıştır. Bu web sitesi, 30'dan fazla dilde 200 sayfalık böbrek kitabının ücretsiz indirilmesine izin vermektedir. Bu web sitesi oldukça popüler olup ilk 87 ayda 40 milyondan fazla kez ziyaret almıştır.

Bu Kitap Nasıl Kullanılmalı?

Bu kitap iki kısma ayrılmıştır.

Kısım 1:

Böbrek ve böbrek hastalıklarının önlenmesi hakkında temel bilgiler anlatılmaktadır. Her bireye kitabın bu bölümünü okumanız tavsiye edilir. Verilen bilgiler, konunun uzmanı olmayan kişilerde böbrek hastalıklarının erken teşhis edilmesi ve önlenmesi için bir fark yaratabilir

Kısım 2:

Merak ve ihtiyaca göre bu bölümler okunabilir.

 • Başlıca böbrek hastalıkları ve semptomları, tanı, tedavisi ve önlenmesi ile ilgili bilgiler tartışılmaktadır.
 • Böbreklere hasar veren hastalıklar (örneğin diyabet, yüksek tansiyon, polikistik böbrek hastalığı vs.) ve bunları önlemeye yönelik önlemler. Diğer yararlı bilgiler de verilmektedir.
 • Kronik böbrek hastalığı olan hastalar için diyet detaylı bir şekilde tartışılmaktadır.
Bu kitapta verilen bilgiler tıbbi tavsiye değildir.
Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar tehlikeli olabilir.

Kısım 1
Böbrekler Hakkında Temel Bilgiler
 • Böbreklerin yapısı ve işlevleri.
 • Böbrek Hastalıklarının Semptomları ve Tanısı.
 • Böbrek Hastalıklarıyla İlgili Efsaneler ve Gerçekler.
 • Böbrek Hastalıklarının İlerlemesini Önleme ve Yavaşlatma Önerileri


Kısım 2
Başlıca Böbrek Hastalıkları ve Tedavisi
 • Böbrek yetmezliğinin önlenmesi, tanı ve tedavisi.
 • Diyaliz ile ilgili temel bilgiler.
 • Böbrek nakli hakkında temel bilgiler.
 • Başlıca böbrek hastalıkları hakkında önemli bilgiler.
 • Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda diyet önlemi ve seçimi.