3: Böbrek Hastalıklarında Semptomlar

Böbrek hastalıklarında semptolar kişiden kişiye değişmektedir. Daha çok altta yatan böbrek hastalığına ve hastalığın şiddetine bağlıdır. Semptomlar sıklıkla hafif ve spesifik değildir. Bundan dolayı erken dönemde tanı koymak zordur.

Böbrek hastalıklarında yaygın semptomlar :

 • Böbrek hastalıklarında yaygın semptomlar :
 • Yüzde, karında ve ayakta şişlikler olması böbrek hastalıklarında sık başvuru nedenlerinden biridir. Böbrek hastalığından kaynaklanan şişliklerin karakteristik özelliklerinden birisi göz kapaklarının altında ve özellikle de sabahları belirgin olmasıdır (periorbital ödem).

  Böbrek yetmezliği şişliğin sık ve önemli bir nedenidir. Ancak, şişliğin her zaman böbrek yetmezliği anlamına da gelmediği akılda tutulmalıdır. Bazı böbrek hastalıklarında böbrek fonksiyonları normal olmakla birlikte şişlik oluşabilir (örneğin nefrotik sendrom gibi). Aynı şekilde, bazı durumlarda ciddi böbrek yetmezliğine rağmen bazı hastalarda şişlik görülmeyebilir.

 • İştah kaybı, bulantı, kusma
 • İştahsızlık, ağızda anormal tat ve kötü beslenme böbrek yetmezliği olan bir kişinin sık karşılaştığı problemlerdir. Böbrek fonksiyonlarının kötüleşmesi ile birlikte toksik maddelerde artış bulantı, kusma, bazen de inatçı hıçkırıklara neden olabilir.

 • Yüksek kan basıncı - Hipertansiyon
 • Böbrek yetmezliği hastalarında, hipertansiyon sıktır. Eğer hipertansiyon genç birinde ortaya çıkıyorsa ( 30 yaş altı) veya tanı anında kan basıncı çok yüksek ise neden altta yatan bir böbrek hastalığı olabilir.

Yüzde göz altlarında şişlik olması Böbrek hastalığı semptomlarından birisi olabilir.

 • Kansızlık ve güçsüzlük
 • Genel güçsüzlük, çabuk yorulma, konsantrasyon güçlüğü ve solukluk anemimin (düşük hemoglobin düzeyi) sık şikayetlerindendir. Bazı durumlarda kronik böbrek hastalığının erken dönemlerinde kişide tek şikayet bunlar olabilir. Eğer anemi standart tedavilere yanıt vermiyorsa böbrek yetersizliğinin dışlanması önemlidir.

 • Spesifik olmayan şikayetler
 • Bel ağrısı, yaygın vücut ağrıları, kaşıntı, ve bacak krampları böbrek hastalarındaki sık şikayetlerdendir. Büyüme geriliği, kısa boy ve bacak kemiklerinde eğilmeböbrek yetmezliği olan çocuk hastalarda görülebilir.

 • İdrar ile ilgili şikayetler
 • Sık idrar şikayetleri şunlardır :

  1. İdrar miktarında azalma birçok böbrek hastalığında görülebilir.
  2. İdrar yaparken yanma (dizüri), sık idrara çıkma ve idrarda kanama veya iltihap idrar yolu enfeksiyonunun sık semptomları arasındadır.
  3. İdrar yolu tıkanıklıkları normal idrar yaparken zorlanmaya ve idrar akımında yavaşlamaya neden olabilir. Daha ciddi tıkanıklıklarda idrar çıkışı tamamen durabilir.

Yukarıdaki semptom ve bulgular her zaman böbrek hastalığı olduğu anlamına da gelmez. Ancak, bu şikayetlerin varlığında mutlaka bir doktora görünmeli, kan ve idrar tetkikleri ile böbrek hastalığı ya da sistemik başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

Ciddi böbrek sorunlarının önemli semptomlar ve bulgular olmadan uzun bir süre sessizce var olabileceğini unutmamak gerekir.

Genç yaşta hipertansiyon saptanmışsa mutlaka böbrek hastalığı dışlanmalıdır.