Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

9. Гостре ураження нирок

Що ми розуміємо під гострим ураженням нирок ?

Гостре ураження нирок (ГУН) (або по-іншому гостра ниркова недостатність – ГНН) – зниження або втрата ниркової функції на короткий проміжок часу (години, дні або тижні). Цей стан тимчасовий і зазвичай зворотний.

Що викликає гостре ураження нирок?

Гостре ураження нирок може настати з багатьох причин. Основні причини:

 1. Зниження кровопостачання нирок: сильне зневоднення через діарею, утрату крові, опіки або зниження артеріального тиску з різних причин.
 2. Важка інфекція, важкі захворювання чи стани після серйозних операцій.
 3. Раптове порушення відтоку сечі: камені в нирках є найпоширенішою причиною непрохідності сечовидільних шляхів.
 4. Інші важливі причини: малярія, лептоспіроз, укус змії, деякі захворювання нирок, вагітність, ускладнення та побічні ефекти ліків (НЗПС, аміноглікозиди, контраст для рентгенологічних обстежень і т. п.).

Симптоми гострого ураження нирок

При гострому ушкодженні нирок погіршуються функції нирок протягом короткого часу, що призводить до швидкого накопичення небажаних продуктів обміну і порушень балансу рідини й електролітів. Через різке припинення роботи нирок загрозливі симптоми важкої інтоксикації в пацієнта розвиваються рано й дуже швидко.

До них відносять:

 1. Симптоми, пов'язані зі станом пацієнта (діарея, утрата крові, лихоманка, озноб тощо), викликають ниркову недостатність.
 2. Зниження об’єму сечі, діурез (хоча діурез залишається в межах норми в деяких пацієнтів).
 3. Затримка рідини викликає набряк щиколоток або гомілок і набирання ваги.
 4. Втрата апетиту, нудота, блювання, гикавка, утома, млявість і загальна сплутаність свідомості.
 5. Важкі та загрозливі для життя симптоми, такі як задишка, біль у грудях, судоми або кома, блювання з кров'ю і порушення серцевого ритму у зв'язку з високим рівнем калію в крові.
 6. На ранній стадії гострого ураження нирок деякі пацієнти не мають симптомів, і захворювання виявляють випадково, коли аналізи крові роблять з інших причин.

Діагностика гострого ураження нирок

Багато пацієнтів з гострим ураженням нирок мають неспецифічні симптоми захворювання або не мають їх зовсім. Так, особам із захворюванням, яке може спричинити гостре ураження нирок, необхідно завжди бути напоготові й обстежуватися з метою виявлення гострого ураження нирок.

Діагностика гострого ураження нирок підтверджується аналізами крові (підвищення рівня креатиніну й сечовини в крові), вимірюванням діурезу, аналізом сечі та УЗД. У пацієнтів з гострим ураженням нирок збирають детальний анамнез, проводять огляд і різні дослідження для оцінки причин, ускладнень і прогресування захворювання.

Лікування гострого ураження нирок

При правильному лікуванні гостре ураження нирок можна повністю вилікувати в більшості людей, що до цього мали нормальну функцію нирок. Але затримка або неналежне лікування важкого гострого ураження нирок може бути небезпечним для життя.

Основні етапи лікування гострого ураження нирок:

 1. Корекція або лікування причин гострого ураження нирок.
 2. Медикаментозне лікування та допоміжні заходи.
 3. Дієтичні рекомендації.
 4. Діаліз.

1. Пошук і лікування причин гострого ураження нирок:

 • Виявлення та лікування першопричини є наважливішими при лікуванні гострого ураження нирок.
 • Специфічне лікування артеріальної гіпотензії, інфекції, обструкції сечових шляхів і т. д. має важливе значення для одужання, оскільки запобігає подальшому пошкодженню нирок, а потім дозволяє їм відновитися.

2. Медикаментозна терапія і додаткові заходи:

Їхня мета – підтримати нирки для запобігання ускладненням та їх корекції. Головна тактика базується на відновленні нормального об’єму циркулюючої крові, що допомагає ниркам відновити свою функцію самостійно

Рекомендується лікування інфекцій і виключення препаратів, які є токсичними й шкідливими для нирок (наприклад, НПЗП).

Застосування діуретиків, таких як фуросемід або торасемід, допомагає збільшити об’єм сечі і запобігти накопиченню рідини в організмі, особливо в легенях (причина появи задишки) тільки у обмеженої кількості пацієнтів, тому на сьогодні майже не застосовується.

Терапія для підтримки: призначають препарати, які допомагають корегувати низький або високий артеріальний тиск, контролювати нудоту і блювовання, контролювати рівень калію в крові, знизити задишку й судоми.

3. Дієтичні рекомендації:

 • Правильні дієтичні обмеження запобігають або зменшують симптоми або ускладнення гострого ураження нирок.
 • Виміряйте кількість спожитої води. Щоденне споживання рідини слід планувати, враховуючи об'єм сечі та баланс рідини в організмі. Зазвичай обмежити кількість рідини необхідно, щоб запобігти набрякам й ускладненням.
 • Обмежте споживання тваринних білків та калію. Уникайте фруктів, фруктових соків, сухофруктів для запобігання високого рівня калію в крові (гіперкаліємії), оскільки підвищений вміст калію є дуже серйозним і небезпечним для життя ускладненням при гострому ушкодженні нирок.
 • Обмежте споживання солі. Обмеження кількості солі допоможе зменшити спрагу, набряки й ускладнення, такі як високий кров'яний тиск і задишка.
 • Забезпечте належне харчування й достатню калорійність.

4. Діаліз

Короткострокова заміна функції нирок шляхом діалізу (штучної нирки) може бути необхідна пацієнтам при гострому ушкодженні нирок до відновлення нирками своїх функцій.

Що таке діаліз?

Діаліз – це штучний процес відтворення функцій пошкодженої нирки. Він допомагає підтримувати життя людей з тяжкою нирковою недостатністю. Найважливіші функції діалізу: видалення токсичних речовин та небажаних продуктів обміну, зайвої рідини та корекція ацидозу й електролітних порушень. Існують два основних види діалізу: гемодіаліз і перитонеальний діаліз.

У яких випадках потрібен діаліз при гострому ушкодженні нирок?

Діаліз необхідний деяким хворим із важкою формою гострого ураження нирок, коли симптоми й ускладнення посилюються, незважаючи на належну консервативну терапію. Значне перевантаження рідиною, неконтрольована гіперкаліємія, важкий ацидоз – найпоширеніші показання для діалізу при гострому ушкодженні нирок.

Наскільки довго необхідно проводити діаліз при гострому ураженні нирок?

 • Деякі пацієнти з ГУН потребують тимчасового діалізу (гемодіаліз або перитонеальний діаліз) для допоміжної підтримки функцій нирок до їх відновлення.
 • Пацієнти з ГУН, як правило, одужують протягом 4-12 тижнів, однак у цей час може знадобитися підтримка замісною нирковою терапією (діаліз).
 • Діаліз при ГУН зазвичай є тимчасовим лікуванням, оскільки функція нирок з часом відновлюється, затримка лікування діалізом в більшості випадків через страх постійного діалізу може бути небезпечною для життя при гострому ушкодженні нирок.

 

Профілактика гострого ураження нирок

Раннє лікування можливих причин і часті перевірки функцій нирок у пацієнтів з ГУН.

Профілактика гіпотензії та її оперативна корекція.

Уникнення прийому нефротоксичних (потенційно небезпечних) ліків, лікування інфекції й намагання швидко нормалізувати об'єм сечі, якщо він зменшений.