Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

17. Життя з єдиною ниркою

Жити з єдиною ниркою - це привід для занепокоєння. Проте навіть із єдиною ниркою при дотриманні здорового способу життя та деяких застережних заходів людина може жити нормальним життям.

З якими проблемами стикається людина з єдиною ниркою у звичайному житті? Чому?

Майже всі люди народжуються з двома нирками. Але маючи значні резерви, навіть єдина нирка здатна виконувати всі функції обох нирок. Отже, людина з однією ниркою не має жодних проблем у повсякденному житті або сексуальній активності чи напруженій роботі.

Для нормального та активного життя досить однієї нирки. У більшості випадків пацієнти, народжені лише з однією ниркою, дізнаються про свій діагноз єдиної нирки випадково під час рентгенологічних або інших досліджень з абсолютно інших причин.

У незначної кількості людей із єдиною ниркою протягом тривалого часу (роками) можливі симптоми захворювання, зокрема високий артеріальний тиск і втрата білка із сечею. Зниження функції нирок відбувається досить рідко.

Які причини єдиної нирки?

Три найпоширеніші обставини, за якими людина має єдину нирку:

 1. Людина народжується з єдиною ниркою.
 2. Одну нирку видалено хірургічним шляхом. Важливі причини видалення однієї нирки: сечокам’яна хвороба, рак, обструкція, урологічне захворювання або важка травма.
 3. Одну нирку віддають на трансплантацію.

Які шанси народитися з однією ниркою?

Багато людей народжуються з єдиною ниркою. Імовірність мати лише одну нирку від народження складає 1:750. Єдина нирка частіше зустрічається у чоловіків, і, як правило, відсутня ліва нирка.

Чому людям із єдиною ниркою потрібно дотримуватися запобіжних заходів?

Люди з єдиною ниркою живуть нормально та не мають жодних проблем. Проте їх можна грубо порівняти з машиною без запасного колеса.

За відсутності другої нирки, якщо раптом пошкоджується єдина нирка, закономірно настає гостре ураження нирки і всі її функції швидко погіршуються.

Гостре ураження нирки може спричинити багато проблем та ускладнень і потребує негайної уваги. За короткий час тяжкість симптомів зростає. Це може викликати ускладнення, що загрожують життю. Таким хворим потрібен терміновий діаліз. Щоб уникнути ураження нирки та його наслідків, слід вживати профілактичних, застережних заходів усім людям з єдиною ниркою.

За яких обставин існує ризик раптового пошкодження єдиної нирки?

Потенційні обставини раптового та серйозного пошкодження єдиної нирки:

 1. Раптова обструкція відтоку сечі через сечокам’яну хворобу або згусток крові в сечоводі (з’єднує нирку із сечовим міхуром). Обструкція призводить до того, що сеча перестає витікати з нирки.
 2. Під час операцій на черевній порожнині випадкове перев’язування сечоводу єдиної нирки призведе до неможливості відтоку сечі до сечового міхура та збільшить тиск у нирці, що додатково пошкодить її.
 3. Травма єдиної нирки. Існує ризик травмування нирки у важких контактних видах спорту, таких як бокс, хокей, футбол, єдиноборство та боротьба. Єдина нирка, як правило, більша і важча за звичайну нирку, щоб забезпечити потреби організму. Така збільшена нирка є більш вразливою до травм.

 

Які запобіжні заходи рекомендуються для захисту єдиної нирки?

Люди з єдиною ниркою не потребують лікування. Але дотримуватися заходів обережності важливо для захисту єдиної нирки. Важливими запобіжними заходами є:

 • Не допускайте зневоднення.
 • Уникайте травм єдиної нирки, у тому числі контактних видів спорту, таких як бокс, хокей, футбол, бойові мистецтва та боротьба.
 • Профілактика та раннє лікування сечокам’яної хвороби та інфекції сечовивідних шляхів.
 • До початку будь-якого нового лікування або операцій на черевній порожнині слід проінформувати лікаря про наявність у пацієнта єдиної нирки.
 • Контроль артеріального тиску, регулярні фізичні вправи, здорове збалансоване харчування. Не зловживайте знеболювальними засобами. Уникайте дієт із високим вмістом білка та обмежуйте щоденне вживання солі, якщо так рекомендує лікар.
 • Щорічно виконуйте тест на рівень креатиніну в крові для розрахунку швидкості клубочкової фільтрації.
 • Регулярні медичні огляди допомагають виявити будь-які ранні ознаки захворювання нирок чи прояви ниркової недостатності. Перша й найважливіша порада людині, яка живе з єдиною ниркою, - регулярне медичне обстеження. Слідкуйте за роботою нирок, вимірюючи артеріальний тиск та роблячи аналіз сечі із альбумінурією та крові раз на рік. Раннє виявлення проблем із нирками уможливлює своєчасне лікування та медичний догляд.

Коли пацієнту з єдиною ниркою слід звертатися до лікаря?

Пацієнтам із єдиною ниркою слід негайно звернутися до лікаря, якщо є:

 • Раптове зменшення або повна відсутність виділення сечі.
 • Випадкове пошкодження чи травма збільшеної єдиної нирки.
 • Потреба приймати ліки від болю (НПЗЗ).
 • Потреба використати контрастні речовини для рентгенівських діагностичних обстежень.
 • Лихоманка, печіння при сечовипусканні або червона сеча.
 • Зростання креатиніну крові.