Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

11. Хронічна хвороба нирок: симптоми і діагностика

При хронічній хворобі нирок (ХХН) втрата функцій нирок відбувається дуже повільно, від декількох місяців до кількох років, тому організм поступово пристосовується до наслідків ХХН. Крім того, нирки здатні до часткової компенсації своїх функцій. З цих причин більшість людей з хронічною хворобою нирок не має симптомів до тих пір, поки функції нирок не порушені остаточно.

Нирки в організмі виконують дуже багато різних функцій (видалення небажаних продуктів обміну й і зайвої рідини, контроль артеріального тиску, балансу речовин, участь у виробленні еритроцитів тощо). Тому залежно від ступеня порушень різних функцій нирок клінічні проблеми й симптоми сильно відрізняються в пацієнтів із ХХН.

 

Які симптоми хронічної хвороби нирок?

Симптоми хронічної хвороби нирок варіюються відповідно до тяжкості перебігу і стадії захворювання. Для правильного розуміння й більш ефективного контролю ХХН ділять на п'ять стадій на основі розрахункової швидкості клубочкової фільтрації (рШКФ). ШКФ відображає, наскільки добре нирки фільтрують небажані продукти обміну з крові. Таку оцінку роблять за рівнем ендогенного креатиніну в аналізі крові. ШКФ – це точне вимірювання функцій нирок, і його нормальне значення сягає більше 90 мл/хв (90-120 мл/хв). 

 

Стадії хронічної хвороби нирок

Стадія 1

Стадія 2

Стадія 3

Стадія 4

Стадія 5

Нормальна

Легка

Помірна

Тяжка

Термінальна

ШКФ > 90 мл/хв

60-89 мл/хв

30-59 мл/хв

15-29 мл/хв

<15 мл/хв

Стадія 1 ХХН (функція нирок 90-100%)

Це найбільш рання, безсимптомна стадія хронічної хвороби нирок без пошкодження нирок (креатинін сироватки нормальний). Стадію 1 ХХН можна виявити тільки за допомогою лабораторних аналізів або при діагностиці інших захворювань. Утрата білка із сечею, структурні пошкодження, які видно на рентгенограмі, УЗД, МРТ або КТ, спадкові хвороби нирок (полікістоз) дозволяють припустити такий діагноз.

Стадія 2 ХХН (функція нирок 60-89%)

Легка стадія ХХН. Пацієнти можуть не мати жодних симптомів, але про наявність і прояви 2 стадії ХХН може свідчити ніктурія, підвищений артеріальний тиск, порушення в аналізах сечі й нормальний або дещо підвищений рівень креатиніну в сироватці крові.

Стадія 3 ХХН (функція нирок 30-59%)

Помірна стадія ХХН. Пацієнти можуть не мати жодних симптомів, або мати легкі симптоми разом із відхиленнями в сечі й підвищеним рівнем креатиніну.

Стадія 4 ХХН (функція нирок 15-29%)

Тяжка стадія ХХН. При 4 стадії ХХН широкий спектр симптомів коливається від м'яких невизначених і неспецифічних симптомів до вельми серйозних,що часто залежить від причини ниркової недостатності й пов'язаних з ними захворювань.

Стадія 5 ХХН (функція нирок менше 15%)

Дуже важка або термінальна стадія. При 5 стадії ХХН широкий спектр симптомів варіюється від помірних або важких симптомів до небезпечних для життя ускладнень. На цьому етапі, незважаючи на потужну медикаментозну терапію, зростає вияв симптомів прогресування ниркової недостатності. Більшості пацієнтів уже потрібно проводити трансплантацію нирки чи діаліз.

Загальні симптоми хвороби нирок:

 • Утрата апетиту, нудота й блювання.
 • Слабкість, легка втомлюваність і втрата ваги.
 • Набряки ніг, рук або обличчя, набряки навколо очей.
 • Високий артеріальний тиск, особливо в молодому віці, або важка неконтрольована гіпертензія.
 • Блідість, викликана анемією через зниження вироблення еритропоетину нирками.
 • Проблеми зі сном, проблеми з концентрацією уваги і запаморочення.
 • Свербіж, м'язові судоми або біль у ногах.
 • Біль у спині трохи нижче ребер.
 • Імперативні позиви до сечовипускання частіші, ніж зазвичай, особливо вночі (ніктурія).
 • Болі в кістках і переломи у дорослих, відставання в рості у дітей через зниження вироблення активної форми вітаміну D нирками.
 • Зниження сексуального інтересу, еректильна дисфункція в чоловіків і порушення нормального циклу менструацій у жінок.
 • Захворювання нирок тісно пов'язані з помітним зростанням кількості смертей у зв'язку із серцево-судинними захворюваннями.

Коли можна підозрювати ХХН у людини, що страждає від високого артеріального тиску?

У людини з високим артеріальним тиском (гіпертензія) можна підозрювати ХХН, якщо:

 • Вік до 30 або за 50 на момент установлення діагнозу артеріальної гіпертензії.
 • Якщо тиск дуже високий на момент установлення діагнозу (тобто більше 180/120 мм рт. ст.).
 • Важка неконтрольована гіпертензія навіть при регулярному лікуванні.
 • Проблеми із зором через гіпертензію.
 • Наявність білка/альбуміну в сечі.
 • Гіпертензія, пов'язана із симптомами, які дозволяють припустити ХХН, такі як набряки, утрата апетиту, слабкість і т. д.

 

Які можливі ускладнення хронічного захворювання нирок на 5 стадії?

Прогресування тяжкої ниркової недостатності у хворих із 5 стадією ХХН може привести до загрозливих для життя ускладнень. Можливі ускладнення:

 • Важкі ускладнення дихання і біль у грудях через виражену затримку рідини, особливо в легенях (набряк легень), дуже високий артеріальний тиск.
 • Виражена нудота і блювання.
 • Виражена слабкість.
 • Ускладнення в центральній нервовій системі: сплутаність свідомості, виражена сонливість, судоми й кома.
 • Високий рівень калію в крові (гіперкаліємія), який може негативно вплинути на функцію серця. Це може становити загрозу для життя.
 • Перикардит - запалення серцевої сумки або мішкоподібної мембрани (перикард), у якій міститься серце.
 • Задишка.

 

Діагноз хронічна хвороба нирок

Хронічна хвороба нирок зазвичай не має жодних симптомів на ранніх стадіях. Тільки лабораторні аналізи можуть виявити проблеми, що розвиваються. Зробіть лабораторні аналізи, коли є підозра на ХХН на основі клінічного стану або як планове дослідження в рамках програми диспансеризації людини з високим ризиком ХХН. Три найпростіші скринінгові тести для ХХН: вимірювання артеріального тиску, аналіз сечі на альбумін і рівень креатиніну в сироватці крові для розрахунку швидкості клубочкової фільтрації (додаток yourGFR для Android).

1. Гемоглобін

В аналізі крові людини з ХХН гемоглобін, як правило, низький. Низький рівень гемоглобіну (анемія) викликаний зниженням вироблення еритропоетину нирками.

2. Дослідження сечі

Наявність альбуміну або білка в сечі (так званий білок в сечі або протеїнурія) - рання ознака хронічної хвороби нирок. Навіть невелика кількість альбуміну в сечі називається (мікро)альбумінурією. Така може бути ранньою ознакою хронічної хвороби нирок у пацієнтів хворих на цукровий діабет. Наявність білка в сечі можуть пов'язувати з лихоманкою або важкими фізичними навантаженнями. Тому найкраще виключити інші причини протеїнурії перш ніж поставити діагноз ХХН.

3. Креатинін сироватки, сечовина крові й ШКФ

Це простий і найпоширеніший аналіз крові для діагностики й моніторингу ниркової недостатності. З погіршенням функції нирок рівні креатиніну й сечовини ростуть. Регулярний моніторинг рівня креатиніну дозволяє оцінити прогресування й реакцію на лікування ХХН. Рівень креатиніну в крові - це корисний показник функцій нирок, але ШКФ – це більш точний показник. ШКФ вказує на захворювання нирок на ранніх стадіях і є надійнішим тестом, ніж сам лише тест на рівень креатиніну. ШКФ розраховують з урахуванням віку, статі та рівня креатиніну в крові. Тест ШКФ корисний для діагностики, моніторингу прогресування й тяжкості ХХН. На основі ШКФ ХХН розділяють на 5 стадій. Такий поділ доцільно враховувати при рекомендаціях додаткових досліджень і вказівках на належне лікування.

4. УЗД нирок

Ультразвук – простий і дуже ефективний тест для діагностики хронічної хвороби нирок. Зморщені нирки – це діагноз хронічної хвороби нирок. Однак виявлення на УЗД нормальних або навіть збільшених нирок також можливе при ХХН, коли причиною виступає полікістозна хвороба нирок, діабетична нефропатія, люпус-нефрит чи амілоїдоз. УЗД також використовують для діагностики ХХН у зв'язку з обструкцією сечовивідних шляхів або каменями в нирках.

5. Інші тести

ХХН викликає порушення різних функцій нирок. Для оцінки цих порушень виконують різні аналізи. При ХХН часто беруть аналізи крові на електроліти й кислотно-лужний баланс (натрій, калій, магній, бікарбонат), тести на анемію (гематокрит, феритин, насиченість трансферину), тести на хвороби кісток (кальцій, фосфор, лужна фосфатаза, паратиреоїдний гормон), інші загальні тести (сироватковий альбумін, холестерин, тригліцериди, глюкоза в крові та глікований гемоглобін A1c), а також виконують ЕКГ й ехокардіографію.

Коли пацієнту з ХХН слід звернутися до лікаря?

Пацієнту з ХХН слід негайно звернутися до лікаря, якщо в нього або в неї розвивається:

 • Швидке незрозуміле набирання ваги, помітне зниження кількості сечі з появою набряків, утрудненого дихання або утрудненим диханням лежачи.
 • Біль у грудях, дуже повільний або пришвидшений серцевий ритм.
 • Лихоманка, сильна діарея, утрата апетиту, важке блювання, кров у блювотних масах або безпричинна втрата ваги.
 • Сильна м'язова слабкість, що з'явилася недавно.
 • Розвиток спутаної свідомості, сонливість або судоми
 • Погіршення контролю над АТ, який раніше контролювався добре.
 • Червоний колір сечі або сильна кровотеча.