Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

2. Нирка та її функція

Нирки є одними з найважливіших органів людини. Порушення роботи нирок може призвести до серйозних захворювань або навіть смерті. Кожна нирка має дуже складну будову й функції.

Нирки виконують дві важливі функції, а саме: «вимивають» шкідливі й токсичні небажані продукти обміну та підтримують баланс води, рідин, мінералів та хімічних речовин, зокрема таких електролітів, як натрій, калій, фосфор тощо.

Будова нирок

Нирки виробляють сечу, виводячи з організму токсичні небажані продукти обміну та надлишок води. Сеча, що утворюється в кожній нирці, через сечовід надходить у сечовий міхур, перш ніж остаточно вийти з організму через сечовипускальний канал (уретру).

 • У більшості людей дві нирки.
 • Нирки розташовані у верхній задній частині черевної порожнини по обидва боки від хребта (див. схему). Вони захищені від пошкоджень нижніми ребрами.
 • Нирки розміщені глибоко всередині черевної порожнини, тому, як правило, їх не виявити шляхом пальпації (неможливо прощупати).
 • Нирки – це пара бобоподібних органів. У дорослих нирка має довжину близько 12 см, ширину 6 см і товщину 4 см. Кожна нирка важить близько 150-180 грамів.
 • Сеча, що утворюється в нирках, стікає до сечового міхура через сечоводи. Кожен сечовід має довжину близько 25 см і становить порожнисту трубчасту структуру, що складається з особливих м’язів.
 • Сечовий міхур – це порожнистий орган, утворений м’язами, який міститься у нижній передній частині черевної порожнини. Він є резервуаром сечі.
 • Сечовий міхур дорослої людини вміщує близько 400-500 мл сечі; при наповненні міхура до 200-250 мл людина вже відчуває позив до сечовипускання.
 • Сеча в сечовому міхурі виводиться через сечовипускальний канал (уретру) у процесі сечовипускання. У жінок уретра порівняно коротка, тоді як у чоловіків вона набагато довша.

 

Чому нирки життєво необхідні?

 • Ми споживаємо різну кількість і види їжі щодня.
 • Кількість води, солей та кислот у нашому організмі також змінюється щодня.
 • Постійний процес перетворення їжі на енергію супроводжується утворенням шкідливих, токсичних речовин.
 • Ці фактори призводять до зміни кількості рідини, електролітів та кислот в організмі. Накопичення шкідливих, токсичних речовин може становити загрозу для життя.
 • Основне завдання кожної нирки - виведення шкідливих та токсичних побічних продуктів. Водночас нирки регулюють і підтримують правильний баланс і кількість води, кислот та електролітів.

Які ж у нирок функції?

Основна функція нирок – виробляти сечу та очищати кров. Кожна нирка видаляє небажані продукти обміну та інші хімічні речовини, які не потрібні організму. Важливі функції нирок описано нижче.

1. Виведення небажаних продуктів обміну

Очищення крові шляхом видалення небажаних продуктів обміну - найважливіша функція нирок.

Їжа, яку ми споживаємо, містить білок. Білок необхідний для росту й відновлення організму. Але після використання організмом білка утворюються небажані продукти обміну. Накопичення та утримання цих небажаних продуктів обміну подібне до утримання отрути всередині організму. Кожна нирка фільтрує кров і токсичні небажані продукти обміну, які з часом виводяться із сечею.

Креатинін і сечовина – два важливі небажаних продукти обміну, які легко виміряти в крові. Їхній рівень в аналізах крові відображає функцію нирок. Коли виходять з ладу обидві нирки, рівень креатиніну та сечовини в аналізі крові буде високим.

2. Виведення зайвої рідини

Другою за важливістю функцією нирки є регуляція балансу рідини шляхом виведення надлишкової кількості води із сечею та утримання в організмі кількості води, що є необхідною для життя.

Коли нирки перестають працювати, вони втрачають здатність виводити надлишок води. Надлишок води в організмі призводить до набряків.

3. Баланс мінералів та хімічних речовин

Нирки відіграють ще одну важливу роль, яка полягає в регуляції мінеральних та хімічних речовин, таких як натрій, калій, водень, кальцій, фосфор, магній та бікарбонат, і підтримують нормальний склад рідини в організмі.

Зміни рівня натрію можуть вплинути на психічний стан людини, тоді як зміни рівня калію можуть мати серйозні негативні наслідки для ритму серця, а також функціонування м’язів. Підтримка нормального рівня кальцію та фосфору необхідна для здоров’я кісток та зубів.

4. Контроль артеріального тиску

Нирки виробляють різні гормони (ренін, ангіотензин, альдостерон, простагландин тощо), які допомагають регулювати баланс води та солі в організмі, що відіграє життєво важливу роль у підтримці належного контролю артеріального тиску. Порушення вироблення гормонів та регулювання солі й води в пацієнта з нирковою недостатністю може призвести до високого кров'яного тиску.

5. Утворення еритроцитів

Еритропоетин – ще один гормон, що виробляється в нирках; він відіграє важливу роль в утворенні еритроцитів. Під час ниркової недостатності вироблення еритропоетину зменшується, що у свою чергу призводить до зниження утворення еритроцитів, що має наслідком низький рівень гемоглобіну (анемію). Це пояснює, чому в пацієнтів з нирковою недостатністю, незважаючи на підтримку препаратами заліза та вітамінів, рівень гемоглобіну низький.

6. Для підтримки здоров’я кісток

Нирки перетворюють вітамін D на його активну форму, яка необхідна для засвоєння кальцію з їжею, росту кісток і зубів, а також підтримки міцності й здоров’я кісток. Під час ниркової недостатності зниження рівня активного вітаміну D призводить до порушення росту кісток, а також їхньої слабкості. Затримка росту може бути ознакою ниркової недостатності в дітей.

Як очищається кров й утворюється сеча?

У процесі очищення крові нирка затримує всі необхідні речовини й вибірково виводить зайву рідину, електроліти та небажані продукти обміну.

Спробуємо зрозуміти цей складний і дивовижний процес утворення сечі.

 • Чи знали ви, що щохвилини для очищення в нирки потрапляє 1200 мл крові, що становить 20 % від загальної кількості крові, що перекачується серцем? Отже, за один день очищається 1700 літрів крові!
 • Цей процес очищення відбувається в невеликих частинках - фільтрах, відомих як нефрони.
 • Кожна нирка містить близько одного мільйона нефронів, і кожен нефрон складається з клубочків і канальців.
 • Клубочки - це фільтри з дуже крихітними порами з можливістю вибіркової фільтрації. Через них легко фільтрується вода й дрібні за розміром речовини. Але більші еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, білки тощо не можуть пройти через ці пори. Тому такі клітини зазвичай не виявляються у сечі здорових людей.
 • Перший етап утворення сечі відбувається в клубочках, де фільтрується 125 мл сечі на хвилину. Досить дивно, що за 24 години утворюється 180 літрів сечі. Вона містить не тільки небажані продукти обміну, електроліти та токсичні речовини, а й глюкозу та інші корисні речовини.
 • Кожна нирка виконує процес реабсорбції з великою точністю. Зі 180 літрів рідини, яка потрапляє в канальці, 99 % рідини селективно реабсорбується і лише решта – 1 % рідини - виводиться у вигляді сечі.
 • Завдяки цьому розумному й точному процесу всі необхідні речовини та
 • 178 літрів рідини реабсорбуються в канальцях, тоді як 1-2 літри рідини, небажаних продуктів обміну та інших шкідливих речовин виводяться з організму.
 • Сеча, утворена нирками, надходить до сечоводів, проходить через сечовий міхур й остаточно виводиться назовні через сечовипускальний канал.

Чи може коливатися об’єм сечі в людини зі здоровими нирками?

 • Так. Кількість спожитої води та атмосферна температура є основними факторами, що визначають об’єм сечі, нормальний для людини.
 • Коли споживання води низьке, сеча, як правило, концентрується і її об’єм зменшується (близько 800 мл), але при споживанні великої кількості води утворюється більше сечі.
 • У літку через потовиділення, спричинене високою температурою довкілля, об’єм сечі зменшується. Узимку навпаки: низька температура, відсутність потовиділення, більше сечі.
 • Якщо за нормального споживання води об’єм сечі менше 800 мл або більше 2500 мл, це може свідчити про те, що нирки потребують пильнішої уваги та подальшого дослідження.