Read Online in Ukrainian
Table of Content
Передмова та Зміст
Основна інформація
Ниркова недостатність
Інші основні захворювання нирок
Дієта при захворюваннях нирок

3. Симптоми захворювань (ураження) нирок

Симптоми ураження нирок можуть різнитися та залежать від виду основного захворювання, важкості його перебігу тощо. Дуже часто симптоми настільки “розмиті” та неспецифічні, що захворювання нирок буває важко діагностувати на ранніх стадіях.

Загальні симптоми ураження нирок:

Набряки

Набряки обличчя, живота та ніг можуть бути частими симптомами захворювання нирок. Однією з характерних особливостей ниркових набряків є їхня локалізація під повіками (ще одна назва – періорбітальний набряк). Найпомітніші вони вранці.

Ниркова недостатність – часта і важлива причина набряків. Але потрібно пам’ятати, що набряки не обов’язково свідчать про ниркову недостатність. При деяких захворюваннях нирок, незважаючи на нормальну функцію нирок, набряки все ж виникають (наприклад, при нефротичному синдромі). Не менш важливим є той факт, що в деяких пацієнтів, незважаючи на значну ниркову недостатність, набряковий симптом може бути відсутнім.

Втрата апетиту, нудота, блювота

Втрата апетиту, ненормальний присмак у роті та погане харчування – часті проблеми, з якими стикається людина з нирковою недостатністю. З погіршенням функції нирок рівень токсичних речовин зростає, що призводить до нудоти, блювоти й нерідко, невпинної гикавки.

Високий кров’яний тиск - артеріальна гіпертензія.

У пацієнтів з нирковою недостатністю часто спостерігається гіпертензія. Якщо гіпертензія виникає в молодому віці (до 30 років) або артеріальний тиск дуже високий на момент установлення діагнозу, причиною може бути захворювання нирок.

Анемія та слабкість

Загальна слабкість, швидка втомлюваність, погана концентрація уваги та блідість шкіри – часті симптоми анемії (низький рівень гемоглобіну). Іноді це єдині скарги людини на ранніх стадіях хронічної ниркової недостатності. Якщо анемія не піддається стандартному лікуванню, важливо виключити ниркову недостатність.

Неспецифічні скарги

Біль у попереку, генералізовані болі в тілі, свербіж і судоми в ногах, симптом неспокійних ніг також можуть бути симптомами захворювання нирок. Уповільнення росту, низький зріст та викривлення кісток ніг часто зустрічаються в дітей з нирковою недостатністю.

Скарги на порушення сечовипускання

  1. Зменшення об’єму сечі – поширений симптом при різних захворюваннях нирок.
  2. Відчуття печіння при сечовипусканні (дизурія), часте сечовипускання та поява крові або гною в сечі є патогномонічними симптомами інфекції сечовивідних шляхів.
  3. Порушення відтоку сечі може призвести до утрудненого сечовипускання та слабкого струменя сечі. У важких випадках може виникнути повна неможливість виділення сечі.

Хоча в людини можуть бути деякі з вищезазначених симптомів та ознак, це не обов'язково захворювання нирок. Однак за наявності таких симптомів наполегливо рекомендується проконсультуватися з лікарем і виключити будь-яку можливість захворювання нирок та інших системних захворювань за допомогою аналізів крові та сечі.

Важливо пам’ятати, що серйозні проблеми з нирками тривалий час можуть бути непомітними, без явних симптомів та ознак.